Zeytin toplama ve taşıma

Hasat zamanı geldiğinde Olgunlaşan zeytinler çeşitli yöntemlerle toplanır. Sırık kullanma, elle toplama, elle silkme makinası kullanma ve büyük ve düz zeytin arazileri için oldukça pratik ve ucuz bir yöntem olan traktörle toplama gibi yöntemler var. Bu yöntemlerden en çok tercih edileni sırıkla toplama yöntemidir ve gerçektende zeytin ağacına ve zeytinyağına en çok zararda bu verir.daha sonra toplanan zeytinler çuvallara veya kasalara konularak çok vakit kaybetmeden zeytin sıkma tesislerine nakledilir. Bu aşama o kadar önemlidirki zeytin sahibi burda izlediği yöntemlerle zeytinyağının kalitesine doğrudan etki eder. Gerçekten sağlıklı, besin değeri yüksek zeytinyağı elde etmek istiyorsak bu aşamada özen gösterilmesi gerekmektedir.

Yıkama ve ayıklama

Tesise getirilen zeytinler yağ sıkım işlemine geçmeden önce toplama esnasında içine karışmış olan yaprak, dal parçaları, taş toprak gibi yabancı maddelerden arındırılmak zorundadır. Bunun için zeytinler önce yaprak aspiratöründen geçirilerek yapraklardan ayrıştırılır. Daha sonra yıkama makinasına dökülür ve burada da toprak, taş, metal vb yabancılardan arındırılarak kırma işlemine gönderilir.

Kırma ve yoğurma

Temizlenen ve tüm yabancılardan ayrıştırılan zeytinler Kırıcı bölmesine gelerek çekirdeği ve etiyle birlikte parçalanır ve hamur haline getirilir ve buradan malaksör kısımlarına aktarılır. Burada zeytin hamurlarımız yaklaşık 36 derece sıcaklıkta ve 30-60 dk arasında ısıtılıp sıkım işlemi için hazır hale getirlir. Bu ünitede karışma süresi ve sıcaklık zeytinyağı kalitesi için en önemli aşamalardan biridir. Karışma süresiyle bağlantılı olarak zeytinin içindeki besin değerlerinin yağa geçmesi ve sıcaklıkla bağlantılı olarak da bu değerlerin korunması söz konusudur. SOĞUK SIKIM bu değerlerin korunması için yapılır ve bunun için buradaki sıcaklık maks. 28 dereceyi geçmemelidir.

Pres

Hazır hale gelen hamurların sonraki durağı bu bölümdür. Dekantör adı verilen makineyle zeytin hamuru döner alanın içine girer ve burada merkez kaç kuvvetiyle madde ayrışımı gerçekleşir. Bu aşamada ve daha öncekiler de dahil olmak üzere zeytinyağı içine hiçbir kimyasal vb madde girmez ve tamamen mekanik bir yöntemle EL DEĞMEDEN doğal yağ çıkarılır.

Santrifuj(filtre)

Elde edilen zeytinyağının yağının içerisindeki mikro düzeydeki parçaları temizlemek ve zeytinyağını berraklaştırmak için kullanılan sistemdir. Bu son aşamadan sonra elde ettiğimiz doğal zeytinyağı hemen tüketilmek için sofranıza gelemeye hazırdır.